Як відомо, талі - це вантажопідйомні механізми, призначені для підйому різноманітних важких вантажів. При цьому талі принципово діляться на ручні (з механічним приводом) та електричні (з електроприводом). Електричні талі часто називають також: електроталі, тельфери, електротельфери. Назва «тельфер» походить від англійського слова telpher, яке, у свою чергу, походить від давньогрецьких слів – tele (далеко) та phero (несу).
Тельфери набули найширшого поширення практично у всіх сферах виробничої діяльності та у складському господарстві, де потрібне щоденне багаторазове підняття важких вантажів, а також при необхідності – їхнє переміщення у піднятому стані на певні відстані.
Застосування тельферів
Залежно від цілей і завдань виконуваних робіт, електроталі можуть застосовуватися як окремо, так і у складі кран-балок, мостових, козлових та консольних кранів, підйомників різних конструкцій. Вантажопідйомність різних моделей тельферів може становити від 100 кг до 80 тонн.
За способом розміщення вони можуть бути стаціонарними та пересувними. Стаціонарні тельфери нерухомі, кріпляться різними способами на опорах чи петлях, підвішуються до гака. При цьому вони забезпечують переміщення вантажу лише у напрямках верх-низ. Пересувні тельфери монтуються на спеціальних вантажних візках, для пересування яких використовується спеціальний монорейковий шлях – при цьому вантажі можна переміщати у трьох площинах.
Конструктивне влаштування тельферів
Будь-яка електрична таль, незалежно від її техніко-експлуатаційних параметрів, є досить простим за конструкцією вантажопідйомним механізмом, що складається з таких основних компонентів:
- корпуса;
- електродвигуна;
- редуктора;
- барабана (при застосуванні канатів) чи зірочки (при застосуванні ланцюгів);
- гальма;
- вантажозахоплювального пристрою.
Крім основного вбудованого гальма, який спрацьовує при відключенні електроживлення або різкій зміні напруги, на електроталь з метою забезпечення додаткової безпеки можуть встановлюватися:
- зовнішнє колодкове електромагнітне гальмо;
- кінцеві вимикачі переміщення вантажу;
- обмежувач вантажопідйомності;
- тепловий захист двигуна.
Більшість тельферів – одношвидкісні, але випускаються також і двошвидкісні моделі, оснащені мікроприводом, що дозволяє виконувати підйом і опускання вантажів на дуже малих швидкостях, забезпечуючи тим більш точне позиціонування, а також сприяє істотному зниженню споживання електроенергії.
Управління електричним талем може здійснюватися за допомогою гнучкого провідного пульта, системи радіокерування або кабіни оператора-кранівника (при використанні таля у складі великого крана).
Ціна на тельфери
Ціна тельфера залежить від цілого ряду факторів:
- техніко-експлуатаційних характеристик (вантажопідйомність, висота підйому вантажу тощо);
- основної та додаткової комплектації;
- конкретної моделі;
- умов продажу (наприклад, виконання постачальником регулярного технічного обслуговування).
Звичайно, вартість електричних тельферів набагато вища, ніж їхні ручні аналоги. Плюс потрібно враховувати значні витрати на оплату електроенергії, дорожчий ремонт електроталей. Але при великому вантажообігу будь-які інвестиції в купівлю електротельферів досить швидко окупаються за рахунок їхньої високої продуктивності та ефективності під час виконання підйомно-транспортних робіт.