Тельфер (електричний таль) – це вантажопідйомний механізм, призначений для підйому та переміщення важких вантажів, маса яких може становити від ста кілограмів до кількох десятків тонн, тому будь-яке недотримання рекомендованих заходів безпеки при роботі з ним може призвести до вельми негативних наслідків: від його поломки до травмування людей, які знаходяться поблизу.
З цієї причини кожен оператор, який має працювати з тельфером, насамперед має пройти кваліфікований інструктаж з техніки безпеки та електробезпеки, ґрунтовно вивчити «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підйомних пристроїв та відповідного обладнання» (які були прийняті в Україні у 2018 році замість «Правил пристрою та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів»), і неухильно дотримуватися всіх викладених там рекомендацій.
Крім цих ключових основ охорони праці та техніки безпеки, оператор повинен добре знати також технічні характеристики та можливості конкретної моделі електроталі, з якою він працює.
Безпека обслуговуючого персоналу
У зоні роботи електротельфера повинні бути відповідні застережливі написи. А під час його роботи ніхто зі співробітників, включаючи і самого оператора, не повинен перебувати під вантажем, що переміщується. При цьому на голові оператора обов'язково має бути захисна каска, а сам він – одягнений у спецодяг.
Тельфер рухається за допомогою електроприводу, що підключається до електромережі з високою напругою. Тому треба бути вкрай обережним у цьому плані: не торкатися відкритих струмовідних елементів, а при виявленні навіть маловідчутного запаху гару чи іскріння - відразу ж припинити підйомно-транспортні роботи та відключити таль.
Безпека тельфера
Приступаючи до роботи з тельфером, оператор має бути впевненим у його повній технічній справності. Для цього необхідно регулярно проводити плановий технічний огляд тельфера (його також називають регламентні роботи) у терміни, рекомендовані заводом-виробником. Усі результати регламентних робіт необхідно обов'язково фіксувати у спеціальному вахтовому журналі.
Під час кожного планового огляду особлива увага має приділятись стану:
- силових елементів вантажопідіймального механізму;
- несучих металоконструкцій;
- тросів (або канатів);
- гака або інших використовуваних вантажозахоплювальних пристроїв;
- електричної частини – електроустаткування, розподільної шафи, заземлюючого контуру, кабелів та контактів;
- гальмівної системи;
- органів керування.
Виявлені під час регламентних робіт усі несправності, включаючи течі, мають бути повністю усунуті; всі зношені до критичного стану компоненти замінені на нові; проведено змащування редуктора тощо.
Крім цього, перед початком кожної робочої зміни оператор зобов'язаний провести візуальний огляд всього вантажопідйомного пристрою та його такелажного оснащення, переконатися у справності гальма та кінцевих вимикачів, а також усієї системи управління загалом.
Робочий майданчик, на якому ведуться підйомно-транспортні роботи з використанням талі, має бути достатньо освітленим і добре переглядатися. У процесі роботи забороняється піднімати вантажі, вага яких перевищує рекомендовану граничну вантажність цієї талі.
Забороняється експлуатувати тельфери загальнопромислового виконання в умовах підвищеної вологості (понад 80%) або запиленості, агресивному хімічному середовищі, при температурах нижче -40°С та вище +40°С; і для переміщення легкозаймистих матеріалів і вибухових речовин. У таких випадках необхідно задіяти відповідні моделі талей для особливих умов: пожежобезпечного та вибухозахищеного виконання, вологозахищені та пилозахищені, з підвищеним рівнем захисту електрообладнання, для холодного та тропічного клімату, застосування в морських умовах.
Також оператору необхідно дотримуватися таких запобіжних заходів:
- виконувати рекомендації виробника даної електроталі щодо робочого режиму (тривалості безпосередньої роботи та відпочинку);
- не залишати без спостереження піднятий вантаж у підвішеному стані;
- не намагатися буксирувати вантаж чи піднімати його під кутом;
- не використовувати кінцевий вимикач талі як робочий;
- не застосовувати таль для перевезення людей;
- бути гранично уважним як стосовно вантажу, і до дій всіх людей, що знаходяться поблизу зони робіт.